Grūtniecība
Grūtniecības pārbaužu dienasgrāmata
Šis raksts var palīdzēt rast atbildes uz šādiem jautājumiem:
Kad pēc grūtniecības iestāšanās man jādodas pie ārsta?
Kad man jāveic pirmais skrīnings grūtniecības laikā?
Kuras ir svarīgākās pārbaudes grūtniecības laikā?
Uzziniet vairāk par šādu tēmu:
Atkarībā no tā, kur būsiet nolēmusi dzemdēt – privātā vai valsts slimnīcā, dzemdību centrā vai mājās, tiks noteikta arī grūtniecības pārbaužu vieta.
Vizītes var notikt slimnīcā, klīnikā vai ārsta kabinetā. Atkarībā no jūsu izvēles, jūs katrā vizītē varat tikties ar vienu cilvēku vai ar vairākiem ārstiem un vecmātēm.
Svarīgākais ir, lai jūs vienotos par vizīšu laiku un ierastos uz vizītēm, jo tās palīdzēs nodrošināt jūsu un jūsu bērna veselības pilnvērtīgu uzraudzību.
Pirmā vizīte? Palūdziet, lai ārsts apstiprina grūtniecības iestāšanos. Šīs pārbaudes iespējamā norise:
- asins analīzes;
- urīna analīze;
- asinsspiediena mērīšana un citas vispārējas veselības pārbaudes.
Šajā vizītē iespējams aprēķināt paredzamo dzemdību datumu un pārrunāt ar ārstu, kā un kur jūs vēlētos laist pasaulē savu bērnu. Tad ārsts var ieteikt, kā rīkoties turpmāk.
Aptuveni 6.-12. nedēļā jums jāveic pirmā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana un būtu jāsaklausa bērna sirdspuksti. Skrīningas laikā tiks arī vērtēts, kā notiek augļa attīstība. Asins analīzes un ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā veiktie mērījumi palīdzēs novērtēt arī iespējamo iedzimto anomāliju esamību.
Ir pieejamas arī citas detalizētākas pārbaudes specifisku iedzimtu un ģenētisku defektu konstatēšanai. Iespējams arī noskaidrot bērna dzimumu. Pajautājiet veselības aprūpes speciālistam, ja vēlaties uzzināt vairāk par jums pieejamajām pārbaudēm.
Sākot ar 18.-20. nedēļu, ultrasonogrāfiskas izmeklēšanas laikā ir iespējams noteikt jūsu bērna dzimumu, tādēļ, ja jūs un jūsu partneris vēlaties to uzzināt, vienojieties par vizīti, uz kuru varat ierasties abi divi.
Dažreiz šīs morfoloģiskās ultrasonogrāfiskās skenēšanas laikā tiks izmeklētas jūsu bērna ekstremitātes un vērtēta augļa struktūra, tiks pārbaudīts placentas novietojums un novērtēts amnija šķidruma tilpums.
Reizi mēnesī jums būs jāapmeklē ārsts vai vecmāte, kas novērtēs jūsu vispārējo veselības stāvokli un labsajūtu.
Paaugstināts glikozes līmenis asinīs grūtniecības laikā ir 3-8% sieviešu. Pēc tam, kad kopš iepriekšējā vakara nekas nav ēsts, tiek paņemts asins paraugs pirms un pēc ļoti cukurota dzēriena izdzeršanas. Jums klīnikā būs jāatrodas vismaz divas stundas, tādēļ paņemiet līdzi klēpjdatoru vai grāmatu brīvā laika pavadīšanai.
Pašā pirmajā vizītē pierakstīs jūsu asins grupu. Ja jūs esat Rh negatīva, bet jūsu bērns nē, jūsu organisms var sākt sintezēt antivielas, kas uzbrūk jūsu bērna asinsrites sistēmai. Anti-D imūnglobulīna injekcija novērš šo antivielu nelabvēlīgo ietekmi uz jūsu bērnu. Jūsu ārsts vai veselības aprūpes speciālists jums pateiks, vai un kad jums ir nepieciešamas anti-D injekcijas.
Jo tuvāk nāks dzemdību laiks, jo biežāk jūsu dzemdību speciālists, vecmāte vai ārsts vēlēsies jūs redzēt, un tieši pirms paredzamā dzemdību laika jums pārbaudes jāveic katru nedēļu.
Tiks kontrolēts, cik liels ir jūsu bērns – to iespējams izdarīt, izmērot attālumu no iegurņa kaula augšpuses līdz jūsu vēdera augšējai malai, kā arī tiks veiktas vispārējā veselības stāvokļa un pašsajūtas pārbaudes.
Ja jūs raizējaties par savu vai sava bērna veselību vai arī ja jums ģimenes anamnēzē ir ģenētiskas saslimšanas, konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu par papildu pārbaudēm, kas jums varētu būt jāveic.