Grūtniecība
Grūtniecība un ķermeņa izmaiņas
Šis raksts var palīdzēt rast atbildes uz šādiem jautājumiem:
Kā mans ķermenis mainīsies grūtniecības laikā?
Cik daudz es pieņemšos svarā grūtniecības laikā?
Vai grūtniecība izraisa sāpes?
Pat ja grūtniecība jums ir iestājusies tikai pirms dažām nedēļām, iespējams, jūs jau redzat un sākat just nelielas izmaiņas. Jūsu ķermenis turpinās mainīties, jo tas dara visu iespējamo, lai atbalstītu un aprūpētu bērnu – to ir vērts atcerēties, kad viss nešķiet tik labi.
Atcerieties, ka jūsu ķermenis ir jūsu bērna pirmās mājas – un mums visiem patīk laimīgi īrnieki, tādēļ centieties visas redzamās un sajūtamās izmaiņas uztvert pozitīvi.
Uzziniet vairāk par šādu tēmu:
Lai gan no ārpuses tās būs grūti pamanāmas, nelielas izmaiņas jūs sāksiet just jau gandrīz tūlīt pēc grūtniecības iestāšanās.
Daudzi pāri izvēlas neizpaust ziņu par grūtniecības iestāšanos, kamēr nav veikta pirmā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana.
Rīta nelabums, nogurums, sāpīgas krūtis un aizkaitināmība ir iespējamās grūtniecības agrīnās pazīmes.
Daudzi pāri izvēlas neizpaust ziņu par grūtniecības iestāšanos, kamēr nav veikta pirmā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, kad aptuveni 12. nedēļā tiek pārbaudīta bērna attīstība. Ja jums ir kāds no iepriekš minētajiem simptomiem – īpaši stiprs nogurums un rīta nelabums, var būt grūti turpināt ierasto dzīvi draugu un kolēģu priekšā.
Atpūtieties, cik vien varat, maziniet pēc darba veicamos pienākumus un apsveriet iespēju aprunāties ar ārstu vai farmaceitu par bezrecepšu līdzekļiem, kas pieejami simptomu mazināšanai.
Lai gan katra sieviete ir atšķirīga, kā grūtniece jūs sāksiet izskatīties tikai otrajā trimestrī - laikā no 13. līdz 29. nedēļai. Šai laikā jūs pamanīsiet, ka apģērbs sāk kļūt pārāk ciešs un ka puncis ir labāk saskatāms.
Nopērciet grūtniecēm paredzēto apģērbu vai vienu izmēru lielākas drēbes, lai aizvien justos ērti. Pietūkušas pēdas ir vēl viens (brīnišķīgs?) grūtniecības simptoms, tādēļ, ja jums jāvalkā augstpapēžu kurpes, novelciet tās pēc iespējas biežāk un, ja iespējams, paceliet pēdas un kājas.
Vēl viena izmaiņa, ko jūs varat pamanīt (ja paveicas), ir kuplāki, biezāki mati. Grūtniecēm mati neizkrīt tādā daudzumā, kā parasti, tādēļ izbaudiet šo nelielo ieguvumu.
Lai gan pastāvīgām sāpēm grūtniecības laikā nevajadzētu būt, periodiski ir iespējamas nelielas sāpes un traucējumi. Grūtniecēm var būt:
- Ādas nieze: Var niezēt vēdera āda, jo tā iestiepjas virs augošā punča.
- Varikozas vēnas un hemoroīdi: Jums grūtniecības laikā būs palielināta varikozu vēnu un hemoroīdu rašanās iespējamība. Izvairieties no pārāk ilgas stāvēšanas vai sēdēšanas un kāju sakrustošanas sēdus pozā.
- Izdalījumi no maksts: Plāni, balti izdalījumi, ko sauc par leikoreju, šajā laikā ir normāla parādība. Tie palīdz uzturēt maksts veselību. Ja pamanāt izdalījumus citā krāsā, vērsieties pie ārsta.
- Ādas krāsas izmaiņas: Grūtniecības hormoni var izraisīt tumšu plankumu veidošanos uz sejas un vēdera. Saules iedarbībā šīs izmaiņas var pastiprināties, tādēļ izmantojiet aizsarglīdzekli pret sauli.
- Elpas trūkums: Tā kā plaušas pārstrādā vairāk skābekļa, lai atbalstītu bērnu, jums var būt elpas trūkums vai arī nedaudz ātrāka elpošana.
- Palielināta ēstgriba: Bērna augšana jums var izraisīt pastāvīgu izsalkumu. Taču patiesībā jums nepieciešamais enerģijas daudzums tik ļoti nepalielinās - tas pieaug tikai nedaudz otrajā trimestrī un tad atkal trešajā trimestrī. Tas ir mīts, ka jums vajadzētu ēst par diviem! Ja jums nepieciešama uzkoda, izvēlieties kaut ko veselīgu, piemēram, augli vai jogurtu.
- Izdalījumi no krūšu galiem: Jums no krūšu galiem var sākt izdalīties pirmpiens, šķidrums, ar ko tiek barots jūsu bērns, līdz parādās piens. Izmantojiet krūšu ieliktņus, lai izvairītos no apģērba notraipīšanas.
- Brekstona-Hiksa kontrakcijas: Kad ķermenis gatavojas dzemdībām, jūs varat just dažas vieglas mācību kontrakcijas. Tās sauc par Brekstona-Hiksa kontrakcijām, un tās sākas un izzūd ar regulāriem starplaikiem. Ja tās ir spēcīgas un regulāras, sazinieties ar ārstu. Iespējams, jums ir sākušās dzemdības.